Természetvédelem

Erdő- és vadgazdálkodóként alapvető célunk a természeti értékek tartós megőrzése és fenntartása. Az általunk gondozott, bennünket körülvevő területek természeti értékei között megtalálhatók földtani képződmények, különleges termőhelyek és növénytársulások, valamint ökológiai szempontból kiemelt értéket képviselő, számos védett növény- és állatfaj számára fennmaradást nyújtó élőhelyek. Ezek közül is kiemelkedik a Réti angyalgyökér, mely a Napkori-legelő (HUHN20042) kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területen található.

A réti vagy mocsári angyalgyökér (Angelica palustris) hazánkban csak a Nyírségben előforduló, veszélyeztetett növényfaj. Napjainkra hozzávetőlegesen 21 állománya maradt fenn. Populációinak egyedszáma és helyzete változó. A réti angyalgyökér fokozottan védett faj, populációinak élőhelyei nagyrészt védett vagy védelemre tervezett természeti területek, többnyire lápok. A faj európai viszonylatban is veszélyeztetett, ezért a hazai állományok fennmaradása, megőrzése alapvető célja a magyar természetvédelemnek. (forrás: A magyar állami természetvédelem hivatalos honlapja)

Ehhez a munkához szorosan kapcsolódik a természet védelmére nevelés, melyet már az általános iskolás csoportok számára összeállított programjaink során is kiemelten kezelünk.

Az erdő élete keresztülível az emberöltőkön, ezért az erdővel dolgozó erdész is évtizedekben, évszázadokban gondolkodik. Az erdőben végzett erdészeti beavatkozások (vetés, ültetés, ápolás, fakitermelések) hatása is gyakran hosszú évek alatt mutatkozik meg. Az erdők kezelésének célja a természetes folyamatok érvényesülésére épülő gazdálkodás, amely segíti a fajok diverzitásának megtartását, ugyanakkor munkalehetőséget, így megélhetést teremt a benne dolgozók számára.