GULÁG-emlékpark

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja megtartását a Magyar Köztársaság Országgyűlésének 2000. június 13-án elfogadott 58/2000. (VI. 16.) számú határozata rendelte el. Ennek értelmében minden év február 25-én tartják ″A kommunizmus áldozatainak emléknapját″.

Körülbelül 100 millióra teszik a kommunista rendszerek áldozatainak számát az egész világon. Kelet-Közép-Európában az éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kivégzés által elhunyt emberek száma eléri az egymilliót, de a rendszer áldozata az is, akit börtönbe zártak, vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, akit származása, vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek. A rendszerre jellemző az eljárásjog felszámolása, a végrehajtó szervek önkénye, az irgalom nélküli megtorlás, a bosszú és a félelemkeltés.

A 2015/16-os Gulág emlékév keretében a Veritas szervezésében elkészült „Magyarok a Szovjetunió táboraiban (1944-1956)” című 24 tablóból álló vándorkiállítás értékét felismerve állandó kiállításként folyamatosan bemutatjuk ezen tárlatot, melynek megfelelő helyszínt a Harangodi Erdei Iskola és a Kerekerdő Turisztikai Központ melletti természeti környezet nyújtja.

A meglévő 24 tabló mellett további két tábla is helyet kapott az állandó kiállításunkban: Gulág Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, illetve Gulág Nyíregyházán, így összesen immár 26 tablóból álló sétányt valósítottunk meg, mely szabadtéren lett kialakítva, időjárásálló fa táblákkal kivitelezve a parkoló melletti járda mentén, mely az időskorúak és mozgáskorlátozottak számára is könnyen végig járható.

Az állandó kiállítás létrehozása jól illeszkedik a Gulág emlékév célrendszerébe, a diákok és más látogatók emlékezetébe idézi mindazokat a tragikus történelmi eseményeket, amelyről sajnálatos módon a szélesebb közvélemény olyan keveset tud és az iskolai oktatás is csak nagyon keveset foglalkozik.

A kiállítás megnyitása óta számtalan csoport vett részt a helyszínen található Harangodi Erdei Iskola programján, továbbá a Kerekerdő Turisztikai Központban is megfordult több ezer fő ez idő alatt, akik láthatták az emlékkiállítást. Ezen emlékhely keretében bemutatott valós történelemi időkről hallhatott előadást az elmúlt években több ezer gyermek a Nyíregyházi Egyetem és az Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium képviseletében Dr. Komáromi István igazgató Úrtól az általunk szervezett Erdei Iskolai programok keretében.

A fotókkal gazdagon illusztrált tablókon a látogatók időrendben, 1944 őszétől követhetik végig az elhurcoltak történetét, elolvashatják az emberek összegyűjtését elrendelő napiparancsokat, a begyűjtéseket végző NKVD lakosságnak szánt, a jóvátételi munkára felhívó „közleményeit”, a térképeken pedig végigkövethetőek a Szovjetunióba indított vonatok útvonala, illetve a magyarországi és szovjet munkatáborok pontos helye is.

A szerkesztők figyelmet szenteltek a táborokban dolgozók élet- és munkakörülményeinek bemutatására, az elhurcoltak által használt tárgyakra, személyes sorsukról pedig a hazaküldött levelek számolnak be az érdeklődőknek. Az utolsó tablókon a kevés hazatérő itthoni megpróbáltatásait mutatják be, mivel az elhurcoltak hazatérésüket követően sem beszélhettek a munkatáborokban átélt évekről.

Számunkra és kollégáink számára is fontos, hogy egy emlékhely fennmaradjon, és minél többen ismerjék meg a kommunizmus szörnyűségeit. Valljuk, hogy az oktatás a leghatékonyabb mód arra, hogy szembe szálljunk a szegénységgel, erőszakkal és az embertelenséggel.